1992-2010
FUNDACJA TURLEJA była organizacją apolityczną i niepowiązaną z jakimkolwiek ugrupowaniem artystycznym. Początkowo Fundacja działała na polu sztuk wizualnych (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, film.
W roku 2002 Fundacja poszerzyła profil programowy o inne dyscypliny sztuki takie, jak literatura, film, muzyka i taniec oraz swoim działaniem objęła programy społeczne i charytatywne oraz takie obszary, jak: innowacyjność, ekologia, wychowanie i edukacja.
Fundacja Turleja powstała w 1992 roku jako prywatna instytucja kultury założona przez swojego jedynego, wieloletniego fundatora Zbigniewa Turleja.
FUNDACJA należała do sektora organizacji pozarządowych, niedochodowych, działających na rzecz dobra publicznego. Celem Fundacji była promocja polskiej sztuki i kultury za granicą oraz edukacja i promocja światowej sztuki i kultury w Polsce, w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego oraz respektowania praw człowieka, różnic kulturowych, etnicznych i religijnych. Fundacja prowadziła też działania na rzecz ochrony, tworzenia dzieł sztuki, zachowania zabytków.
FUNDACJA TURLEJA zrealizowała ponad 40 wystaw malarstwa, fotografii i rzeźby w Polsce i zagranicą: m.in. Ogólnopolskie Wystawy Fotografii Artystycznej w Krakowie „Fotografia 97" i „Fotografia 98" oraz cykl wystaw „Kolory tożsamości. Malarstwo polskie z amerykańskiej kolekcji Toma Podla”.
Wystawa „Kolory tożsamości” otrzymała w 2002 roku wyróżnienie Ministra Kultury – NAGRODĘ SYBILLI – za najlepszą zagraniczną wystawę w Polsce w roku 2001.
Efektem współpracy Fundacji Turleja z Tomem Podlem oraz Galerią Sztuki Zachęta była akcja „Opakowana Zachęta” - spektakularna instalacja plastyczna zamontowana na gmachu galerii Zachęta w Warszawie na przełomie 2001 i 2002 roku.
FUNDACJA TURLEJA była pomysłodawcą i głównym propagatorem przez Telewizję Polską idei łączenia obchodów święta 3 Maja z występami artystycznymi i sztuką wysoką, w tym bezpłatną prezentacją zbiorów muzealnych.
Fundacja Turleja była realizatorem Święta Sztuki w Krakowie w dniu Święta 3 Maja 2003 roku i autorem programów obchodów Święta Sztuki 2004 w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach.
FUNDACJA TURLEJA stała się jednym z głównych organizatorów Europejskiego Konkursu Malarskiego European Art Prize 2003 i 2004.
FUNDACJA TURLEJA prowadziła projekty o charakterze edukacyjno-społecznym: Akademia III Wieku, Akademia Doskonalenia Zawodowego i Polish Animation – Festiwale polskiego filmu animowanego w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
FUNDACJA TURLEJA brała udział w najważniejszych wydarzeniach wystawienniczych o charakterze cyklicznym w Krakowie, takich jak: Festiwal Miesiąc Fotografii, Audio Art i Krakowskie Print Triennale.
FUNDACJA TURLEJA wydała i sfinansowała ponad 60 pozycji wydawniczych - albumów i katalogów rzeźby, grafiki, fotografii oraz malarstwa, między innymi: „Jacek Malczewski”, „Wiatr halny. ‘Krajowidoki’ i wrażenia z Tatr w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, „Boznańska nieznana”, „Kolory tożsamości”, „Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach”, „Fotografia 97”, „Fotografia 98”, „Mitologia słowiańska” i wiele innych.
Ważną pozycją Wydawnictwa były karty pocztowe z reprodukcjami prac najwybitniejszych malarzy polskich.
W lipcu 2005 roku została otwarta Galeria Turleja zlokalizowana
w centrum Krakowa (przy Rynku Głównym), o powierzchni wystawienniczej 430 m2, która powstała by prezentować wystawy malarstwa historycznego oraz wybitne dzieła sztuki XX
i XXI wieku, szczególnie tych artystów, których prace nie były do tej pory wystawiane w Polsce lub były bardzo rzadko wystawiane.
W Galerii Turleja miało początek wiele dużych i ważnych wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych, które później były prezentowane w innych muzeach czy ośrodkach sztuki w Polsce
i za granicą.
Lokal po byłym kabarecie znajdował się w fatalnym stanie technicznym, wymagającym zarówno zabezpieczenia jak i remontu. Bardzo kosztowny, dwuletni remont galerii, poprzedzony dużą ilością projektów i zezwoleń konserwatorskich i budowlanych, sfinansował w całości ze środków własnych fundator Zbigniew Turlej. On też był autorem koncepcji i wystroju wnętrza, utrzymanego w oszczędnej i surowej estetyce betonu, z wyeksponowaniem nowatorskich elementów konstrukcyjnych z lat 30-tych XX wieku.
partnerzy
Do grona organizacji współpracujących z Fundacją dołączyły także liczne zagraniczne galerie – we Francji, Wielkiej Brytanii (Coventry), Włoszech (Mediolan), Belgii, Rosji, w Austrii i na Węgrzech (Budapeszt). Najszacowniejsze z instytucji, które należały do grona partnerów Fundacji to: Royal Academy z Londynu, Uniwersytet Coventry, Goethe Institut, British Council, Safer Internet Action Plan w Zurychu, a także Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Akademicka Sieć Komputerowa, CERT Polska, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Śląska Akademia Medyczna, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Miasta Sosnowiec, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Katowice, czy Okręgowe Muzeum w Tarnowie. Fundacji współpracowała również z instytucjami edukacyjnymi, przede wszystkim z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Royal Academy w Londynie.
Przez 18 lat działalności FUNDACJA TURLEJA współpracowała ze znanymi na świecie artystami, kolekcjonerami sztuki oraz wiodącymi galeriami polskimi i muzeami. Ważnymi partnerami Fundacji były takie prestiżowe ośrodki sztuki, jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Galeria Zachęta, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria „Zamek” w Poznaniu, Muzeum Miedzi w Legnicy czy Muzeum Rzeźby w Orońsku, albo Muzeum Sztuki w Łodzi. Fundacja współorganizowała także wystawy i różne akcje wspólnie z wyżej wymienionymi podmiotami.